Hygienická opatření
16.3.2020
- Omezte sociální kontakt – vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje velké množství lidí.
- Kdykoliv opouštíte byt, tak pouze s rouškou – jakoukoliv. Použijte šálu, nákrčník, ušijte si ji z látky a po každém použití večer vyvařte cca 10 minut ve vroucí vodě – lepší něco než nic. Pokud potkáte lidi bez roušky vyhněte se jim. Návod na rychlou výrobu roušku můžete najít pod tímto odkazem.
- Děti do 5 let roušku mít nemusí. Jednak si ji nenechají na obličeji a jednak nemoc u nich neprobíhá těžce, ale nesmí chodit na návštěvu k babičkám a dědečkům. Mohli by být bezpříznakový přenašeči a babičku s dědečkem nakazit – u nich by nákaza probíhala těžce.
- Děti do 5 let musí mít při pobytu venku rukavice – na všechno sahají a dávají si pak ruce do pusy, nosu, očí.
- Pokud kašlete, tak nikdy do dlaní, ale do rukávu , kabátu a při nejbližší příležitosti si umyjte ruce.
- Důležitá je obecně zvýšená hygiena rukou, vždy před jídlem, po WC a ihned po příchodu domů, a to po dobu alespoň 30 sekund.
- Nedotýkejte se rukama očí, nerýpejte se v nose, v zubech.
- Nepodávejte si ruce, nelíbejte se mimomanželsky, neobjímejte se ani s přáteli.
- Pijte jen teplé nápoje (čaj), ve shodě s tělesnou teplotou, studené nápoje tělo zatěžují. Ne pivo ze sedmého schodku ale z prvního – je teplejší.
- Dbejte na dostatek antioxidantů (vitamíny C, ovoce a zelenina).
- V dopravních prostředcích supermarketech dodržujte rozestupy.
- Madel v dopravních prostředcích se přidržujte předloktím, nebo rukama v rukavicích ideálně na jedno použití, ale klidně jakékoli. Starší lidi nechte posadit. Po návratu domů si umyjte ruce.
- Minimálně každých 60 minut vypijte několik doušků teplého čaje.
Úkolem těchto opatření je, aby se nákaza šířila pomalu a zdravotní systém měl dostatek intenzivních lůžek pro nejhůře probíhající onemocnění.
Opatrnost je namístě, panika nikoliv.
Váš MUDr. František Švec